Select Page

Meet the Team

Senior Leadership Team

Mrs J. Humphrey Executive Headteacher & Deputy Designated Safeguarding Lead
Mrs L. KiesHead Of School & Designated Safeguarding Lead
Mr S. AppsAssistant Head Phase 3
Mrs J. TierneyAssistant Head Phase 2
Mrs H. WilkinsonAssistant Head Phase 1
Miss E. BrownSENDCO & Deputy Designated Safeguarding Lead

Phase 3

Mr S. AppsPhase 3 Assistant Head
Miss L. HindsYear 5 Teacher
Mr T. FeganYear 5 Teacher
Miss J. HoskinsYear 6 Teacher
Miss K. MasonYear 6 Teacher (Literacy Lead)
Mrs J. DistinYear 5 TA
Mrs A. UptonYear 5 TA
Mrs M. McNeilYear 5 TA
Mrs L. KillinYear 5 TA
Mrs M. LewisYear 6 HLTA
Mrs L. LloydYear 6 TA
Mrs T. CaunterYear 6 TA
Mrs M. PresneillYear 6 TA

Phase 2

Mrs J. TierneyPhase 2 Assistant Head
Miss N. FullaloveYear 2 Teacher
Mrs G. D'AllessandroYear 2 Teacher
Mrs H. WilkinsonYear 2 Teacher
Mr H. BestYear 3 Teacher
Miss E. LoasbyYear 3 Teacher
Miss H. SelfYear 4 Teacher
Mrs J. TierneyYear 4 Teacher
Mrs Z. StoyleYear 4 Teacher
Mrs L. GreavesYear 2 TA
Mrs M. BrookingYear 2 HLTA & Reading Champion
Miss A. BerryYear 2 TA
Miss T. BradyYear 2 TA
Miss V. WallYear 2 TA
Miss C. GrimeYear 2 TA
Mrs R. StokesYear 3 TA
Mrs D. CollingsYear 3 HLTA
Mrs R. MilnerYear 4 TA
Miss G. DaleYear 4 TA
Mrs E. PestellYear 4 TA
Mrs M. McNeilYear 4 TA

Phase 1

Mrs H. WilkinsonPhase 1 Assistant Head
Mrs G. ThomasYear 1 Teacher
Ms E. PeckYear 1 Teacher
Mrs V. RingerYear 1 Teacher
Miss A. CrabtreeSealions Teacher
Miss L. HannafordTurtles Teacher
Mrs L. Ford3/4 Year Nursery Teacher
Miss C. Taylor2 Year Nursery Room Leader
Mrs T. HorseyYear 1 TA
Mrs M. GrimeYear 1 TA
Miss K. CooperYear 1 TA
Mrs S. SquireYear 1 TA
Mrs J. MitchellEYFS TA
Mrs J. RiderEYFS TA
Mrs A. WakehamEYFS TA
Mrs S. PorterEYFS TA
Mrs G. WardEYFS TA/EYFS After School Club Leader
Miss E. BreyleyEYFS TA
Miss L. PorterEYFS TA
Miss J. CleeEYFS TA
Miss K. GodfreyEYFS TA

Whole School Support Team

Mrs S. RugerisDeputy Designated Safeguarding Lead
Miss C. GunbieAssistant Deputy Designated Safeguarding Lead
Mrs C. AtkinFamily Support Worker
Mrs S. O'NeillTrust ICT Operational Lead
Miss E. LongTrust ICT Technician
Mr L. BlackerP.E Teacher
Mr A. SaundersP.E TA
Mrs L. CoppellMath Teacher
Mrs H. JonesFrench Teacher
Mrs M. DevonportMusic HLTA
Mrs S. TylerRWI Intervention

Meal Time Assistants Team

Ms J. RiderSenior MTA
Miss E. PestellSenior MTA
Miss A. BradleyMTA
Mrs A. ChapmanMTA
Mrs D. CollingsMTA
Mrs F. FletcherMTA
Mrs R. MilnerMTA
Mrs K. PhippsMTA
Mrs M. PresneillMTA
Mrs L. SelvesMTA
Mrs J. KehoeMTA
Mrs R. StokesMTA

Site Manager

Mr S. Hallam

Pastoral/SEN Provision

Mrs G. ThomasSEN Intervention Teacher
Miss E. BrownSENDCo
Ms C. LangtonSpeech and Language Specialist
Mrs M. BarryPastoral HLTA
Mrs K. PhippsPastoral Support TA
Mrs A. JohnsonPastoral Support & The Hive
Miss C. GrimeThe Hive
Mrs J. RiderEYFS/Phase 1 SEAL Support

Administration Team

Mrs I. GalePA to Executive Head & Head of school
Mrs E. VarneyAttendance, Admissions & HR Officer
Mrs L. Grannell
Administrator
Mrs K. LovellAdministrator
Mrs K. Babbe-HemmingsFinance Assistant

Breakfast Club Team

Breakfast Club
Mrs R. StokesBreakfast Club Leader
Mrs L. KillinBreakfast Club Occasional Cover
EYFS Breakfast Club
Mrs T. HorseyEYFS Breakfast Club Leader
Mrs A. WakehamEYFS Breakfast Club Leader

Aspens Catering Team

Mrs K. ClemensCatering Manager
Mrs T. HattonCatering Assistant Manager
Miss L. CollingsCatering Assistant
Mrs N. LethbridgeCatering Assistant
Mrs G. RawlinsCatering Assistant
Mrs M. WinfieldCatering Assistant